Bejelentkezés


Elfelejtett jelszó?
 

Bemutatkozás

Bemutatkozás

 

 

Szeretettel köszöntjük a kedves olvasót a kiskunhalasi evangélikus gyülekezet honlapján!

Ön most egy kis gyülekezet életéről, működéséről olvas dióhéjban egy rövid bemutatkozást. Bár kevesen vagyunk ebben a nagyobb városban, mégis van egy összetartó közösségünk,   egy barátságos „lelki otthonunk”. Vannak hűséges és egymást segítő gyülekezeti tagjaink, vannak fiataljaink, akik egymás számára is fontosak, akikre lehet számítani közösségünkben, vannak vidám gyermekeink, kedves családjaink, nagy tapasztalattal bíró bölcs időseink. Van egy szép imaházunk, alkalmaink, amelyeken átéljük Isten, az élő Jézus Krisztus jelenlétének áldó és felszabadító hatásait, ahol jó találkozni Krisztussal és egymással, ahol jó nekünk együtt énekelni, imádkozni, feltöltekezni, Isten üzenetén lelkiekben épülni, fejlődni. Van történelmünk, múltunk, amelyért hálásak vagyunk, van identitásunk, amelyet bátran megvallunk, vannak értékeink, melyeket őrzünk, ápolunk és továbbadunk és van reményünk, amelynek jegyében optimistán tekintünk a jövő felé. 

Reméljük már eddig is felkeltettük a kedves olvasó érdeklődését, kérjük folytassa tovább az olvasást. Ezután témák szerint rövid ismertetőt olvashat evangélikus közösségünkről.

Történelmünkről:

Kiskunhalasi evangélikus gyülekezetünk mintegy 75 éves múltra tekint vissza. 2012. októberében ünnepeltük a gyülekezet 75 éves évfordulóját.

A gyülekezetünk történetéről két külön írásos anyag is olvasható honlapunkon. Az egyiket Az egyiket Dr. Gszelmann Ádám történész, ny. iskola igazgató, gyülekezetünk tagja írta, aki 3 részben számol be a kiskunhalkasi evangélikusság múltjáról. A másikat Szeberényi Imre volt felügyelő urunk írta, aki 2008. októberében teadélután keretében számolt be a gyülekezet 70 éves történetéről.

Gyülekezetünk jelenleg a számok (létszám) tükrében:

Kiskunhalas 30.000 lakosú városában mi evangélikusok kevesen vagyunk. A népmozgalmi adatok szerint mintegy 250 fő evangélikus él városunkban, ill. ennyien vallották magukat evangélikusnak.  Közülük sokat nem is ismerünk. A gyülekezetünk által név szerint ismert evangélikusok mintegy 120 fő, ők azok, akiket számon tartunk, akiket hívunk alkalmainkra,akiket látogatunk, akiket ismerünk. A gyülekezetet anyagilag 90 fő támogatja, ők azok, akik a választói névjegyzékben szerepelnek.  Kiskunhalashoz tartoznak a környező települések, így Pirtó, Kiskunmajsa, Jánoshalma, Tompa, Kisszállás, és még néhány kisebb település. Ezeken a szórvány területeken néhány fős kis számú evangélikusság él a tudomásunk szerint.

Istentiszteleti alkalmainkról:

Minden vasárnap 10 órakor van imaházunkban istentisztelet. (Szilády Áron u. 22.) Templomunk, harangunk nincs, de van egy szépen felújított imaházunk, amely 80 főt is képes befogadni, és van egy okos kis orgonánk, amellyel még harangozni is tudunk. Szól az Isten igéje, üzenete, énekelünk szép korálokat, szól az imádság, és átéljük, hogy Jézus közöttünk van, hiszen az Ő nevében vagyunk együtt. 

2015. szeptemberétől bevezetésre került a kis istentisztelet, amely 11 órakor kezdődik és fél órás, rövid istentisztelet a fiatalok, gyerekes családok részére és mindazoknak, akik ezen az alkalmon szeretnének részt venni. A kis istentisztelet stílusa modernebb, fiatalosabb.

Havonta az utolsó vasárnapokon úrvacsorás istentiszteleteink vannak, amelyeken istentisztelet keretében vendégei lehetünk Jézus Urunk megterített asztalának és így átélhetjük a Vele való közösség legmélyebb áldásait.

Istentisztelet után lehetőség van közös és személyes beszélgetésre is, igény szerint egy csésze tea, vagy egy pohár üdítő mellett.

Szeretettel hívjuk istentiszteleti alkalmainkra, ill. jó tudni, ha halljuk a hívást az Isten házába,  mindig az élő Isten hív bennünket, aki erre kér mindannyiunkat: „Szenteld meg az ünnepnapot!”

Hitoktatás:

2008. szeptemberétől ismét elkezdődött a hitoktatás gyülekezetünkben. Jelenleg több csoportban vannak hittanórák a különböző korosztályú gyerekeknek.

Hittanóráinkat ált. az iskolákban tartjuk, de a gyülekezeti termünkben is vannak hittanórák különböző csoportokban. Az alkalmaink ismertetésénél részletesen olvashatnak a 2014/2015. tanév hittanórai alkalmairól.

Mivel több iskolában nem tudunk jelen lenni, - mint pl. a Központi Iskolában, ahol 1-1 fő evangélikus diák van egy csoportban, - vagy az Alsóvárosi Katolikus iskolában, ill. a Fazekas Gábor Általános Iskolában, ezért az itt tanuló diákoknak összevont hittanórát tartunk a gyülekezeti teremben. Így a városunkban élő evangélikus diákoknak lehetőségük van evangélikus hitoktatásban részt venni.

A hittanórákon a gyerekek megismerkedhetnek a Biblia történeteivel. Mai korunkban ez egy nagy lehetőség, hogy kis közösségben hallhatnak a Szentírásról, Isten üzenetéről gyermeknyelven. Ez egyrészt a kultúra része, másrészt örök értékek, amelyek nélkül az ember sokkal szegényebb lelkiekben. Másrészt lehetőség megismerni az Örök Istent; Jézus Krisztust, az Igaz Embert; és hit által tartást találni az élő Istenben: „A te hited megtartott téged”- mondja Jézus. Továbbá fontosnak tartjuk a közösség élményét, szerepét gyermekeink számára, ami szintén egy lehetőség, ajándék mai korunkban, ahol a közösségek válságát éljük. A hittanórák végén lehetőség van az imaház udvarán a közös játékra, mozgásra, sportra is, mint pl. foci, labdázás, asztalitenisz, rögbi... Jó látni, hogy hittanosaink szívesen és örömmel jönnek alkalmainkra. Szüleik hozzák-viszik őket, mert hiszik, hogy gyermekeiknek szükségük van az értékekre, Istenre, egy jó közösségre, a pozitív élményekre.

Gyülekezetünk nyitott, ez azt jelenti, hogy lehetőség van nem evangélikus gyerekeknek is bekapcsolódni közösségünkbe, azoknak is, akik érdeklődnek a vallás, a kereszténység értékei, a Szentírás tanításai, üzenete felől.

Ifjúsági alkalmaink:

Szombat esténként találkozunk a huszonéves fiatalokkal, akikkel ált. élénk beszélgetést folytatunk az élet fontos kérdéseiről. Ezek a beszélgetések keresztény szelleműek, megszólalnak őszinte kérdéseink, kétségeink éppen úgy, mint hitünk titkai, tapasztalataink a Krisztus követés útján. Szívesen énekelünk ifjúsági énekeket, és tesszük ezt úgy is, hogy ezzel készülünk a közös szolgálatokra, mint pl. taizei imaestek, kis istentiszteletek. Ezeken az összejöveteleken fontos számunkra a közösség élménye, az egymásra figyelés, ha szükséges, egymás segítése is. Szívesen látunk körünkben kereső, érdeklődő fiatalokat, vallástól, felekezettől függetlenül.

Bibliaóra:

Nagy öröm számunkra, hogy kis gyülekezetünkben van igény és érdeklődés a Szentírás közös tanulmányozására.  2009. márciusában indítottuk el a bibliaórai alkalmakat gyülekezeti termünkben, kedden délutánonként 6órai, ill. 5 órai kezdettel, 2015. szeptemberétől 16.30 órakor kezdődik a bibliaóra.  A beszélgetés elsősorban a témáról szól, de ezeken az alkalmakon lehetőség  van az adott témán túl is lelki beszélgetésre, kérdés feltevésre a Szentírással kapcsolatosan. Szívesen látunk körünkben a Szentírás  felől, a hit dolgai felől érdeklődő felnőtteket, akiknek ugyanakkor fontos a közösség szerepe, élménye is.

Taizei imaestek:

Evangélikus kezdeményezésre 2008. februárjában kezdtük el a taizei imaesteket ökumenikus módon. Minden hónap utolsó szombatján együtt énekeltünk, imádkoztunk római katolikusok, evangélikusok és reformátusok az EGYSÉG, az összetartozás jegyében. Célunk ezzel az, hogy a mai, széthúzó világunkban jelzés legyünk az összetartásról, az összefogásról, a megbékélésről, arról, hogy különbözőségeink ellenére mégis megtaláljuk a hangot egymással, mert együtt figyelünk és hallgatunk az élő Jézus Krisztusra. Ezek a  meditatív énekek segítenek az Istennel, a Krisztussal való elmélyültebb kapcsolat átélésére is. 2015. októberétől a taizei imaesteket az evangélikus imaházban és a katolikus közösségi házban tartjuk az alkalmainknál közölt időpontban.

Egyéb alkalmaink:

Évente 4-5 alkalommal tartunk gyülekezetünkben teadélutánt, szeretetvendégséget, amelyen meghívott vendégeink előadását, szolgálatát halljuk, és ahol lehetőség van egy tea, sütemény,  egy üdítő mellett a közös beszélgetésre is. Ezeket a z alkalmakat ált. előre meghirdetjük, és igyekezünk, hogy minél többeket hívogassunk közösségünkből. Ezeket az alkalmainkat hirdetjük, olvashatóvá tesszük a honlapunkon és a kiskunhalasi facebook oldalunkon is. 

Látogatások, személyes kapcsolattartás:

Gyülekezetünkben igen fontos szerepet játszik a személyes kapcsolatok ápolása, a látogatás az otthonokban, a személyes beszélgetések igény és megbeszélés szerint. A tapasztalat is azt igazolja, hogy van erre igény és a gyülekezet lelkésze ezt igen fontosnak tartja a lelkek „ápolása”, a konkrét segítségnyújtás és a közösség építés szempontjából is. A gyülekezet lelkésze lelkigondozó, képzett logoterapiai tanácsadó és személyiség fejlesztő. (Ez utóbbi lélektani végzettséget jelent.) Kérjük jelezze szándékát a személyes beszélgetésekre vonatkozóan, vagy hogy ismerősei, szerettei közül ki az, akivel fontos, jó lenne személyesen kapcsolatot építeni, beszélgetni. 

Anyagi helyzetünk:

Nem könnyű egy kis gyülekezetnek anyagilag boldogulni a gazdasági válság idején. Hála legyen Istennek, hogy az előző esztendőben is átélhettük a Gondviselés jóságát. Hűséges gyülekezeti tagjaink, mintegy 80-90 fő támogatta tavaly is egyházunkat itt a városban adományával, egyházfenntartói járulékával és a perselypénzhez való hozzájárulásával. Nekik hálásan köszönjük, hogy évről-évre támogatják egyházunk működését. Ebben a városban tudjuk, hogy jóval többen vannak evangélikusok, ezért arra kérjük mindazokat, akik még nem támogatták gyülekezetüket, vagy nem tudnak erről a lehetőségről, hogy lehetőségeikhez mérten támogassák egyházukat. Ezzel Önök Isten jó ügyét támogatják.

Sokan még nem tudják, hogy milyen formában lehet támogatni gyülekezetünket. Egyrészt az a szokás nálunk, hogy a felnőtt, aktívan dolgozó evangélikusok évente 7.200 Ft-tal illendő, hogy támogassák egyházunkat, a nyugdíjasok pedig 3.600 Ft-tal. Ez az összeg 600 Ft, ill. 300 Ft havonta átlagosan. Be lehet fizetni péntekenként a hivatali órák keretében személyesen 9-10 óra között, továbbá piros csekken postai úton az egyházunk címére: Szilády Áron u. 22., de lehet átutalással is az alábbi számlaszámra:

11732064 – 20068073 (OTP). Ezen kívül lehet adományozni is egyházunk céljaira céladomány vagy egyéb adomány címen, illetve a vasárnaponkénti istentiszteleteken a perselypénz is gyülekezetünk céljait szolgálja. Egy bizonyos, az Isten ügyére fizetett, adományozott összeg jó és nemes célt szolgál.

Hálásan köszönjük anyagi segítségét és kérjük propagálja mások felé is kérésünket. Köszönjük közreműködését.

Végezetül hisszük, hogy gyülekezetünk lelki otthonná és az élő Krisztussal való találkozási hellyé vált sokak számára és hisszük azt is, hogy ez a kör bővülni fog és egyre többen találják meg nyugalmukat, békéjüket Isten közelében kiskunhalasi Evangélikus közösségünkben.

Erős vár a mi Istenünk!

 Honti Irén

evangélikus lelkész

 

Kiskunhalas, 2015. október 15.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
« 2024. március »
március
HKSzeCsPSzoV
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031